PREM EDMA-RKI

Rozbudowane projekty inżynieryjne

photo

30 sierpnia 2022 Instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna w nowo budowanym domu jest bardzo ważnym elementem, który wymaga szczególnej uwagi
Instalacja elektryczna w nowo budowanym domu jest bardzo ważnym elementem, który wymaga szczególnej uwagi i staranności podczas projektowania i wykonania. Przed rozpoczęciem budowy domu należy przede wszystkim zaprojektować instalację elektryczną. Projekt powinien być wykonany przez specjalistę w tej dziedzinie, który dobierze odpowiedni sprzęt oraz uwzględni indywidualne potrzeby domowników, takie jak liczba urządzeń elektrycznych, oświetlenie, grzanie wody, klimatyzacja.
Dobór odpowiedniego kabla jest kluczowy dla prawidłowego działania instalacji elektrycznej. W zależności od potrzeb należy wybrać kabel o odpowiedniej średnicy oraz przekroju, który zapewni odpowiednią przepustowość prądu.
Instalacja elektryczna musi być wykonana w sposób bezpieczny dla domowników. Dlatego warto zainwestować w zabezpieczenia takie jak wyłączniki różnicowoprądowe, które będą chronić przed porażeniem prądem.
Należy dokładnie przemyśleć, gdzie i w jakiej ilości będą potrzebne gniazdka i przełączniki w poszczególnych pomieszczeniach. Warto także zastanowić się nad tym, czy chcemy mieć możliwość sterowania oświetleniem z kilku punktów w jednym pomieszczeniu.
Rodzaj przewodów, które będą niezbędne do wykonania instalacji elektrycznej w nowo budowanym domu, będzie zależał od kilku czynników, takich jak planowane obciążenia elektryczne, długość kabli oraz rodzaj zastosowanego zabezpieczenia.
Przewód energetyczny do przyłącza zewnętrznego powinien być wybrany zgodnie z zaleceniami operatora sieci energetycznej. Najczęściej stosowane przewody energetyczne do przyłączy domowych 3x2,5mm2 lub YKY 3x4mm2, zależnie od mocy przyłącza.
Przewody zastosowane do połączenia między skrzynkami elektrycznymi powinny być dobierane zgodnie z wymaganiami projektu. Najczęściej stosowane są przewody z serii YAKY lub YDYp, w zależności od obciążenia i zabezpieczeń.
Przewody stosowane do zasilania gniazdek i oświetlenia powinny być wybrane w zależności od obciążenia, długości kabla i zabezpieczeń. Najczęściej stosowane przewody z serii YDY lub YDYp, o przekroju 1,5 mm2 lub 2,5 mm2.
Przewody zasilające urządzenia o większym poborze mocy, takie jak klimatyzatory czy kotły do ogrzewania, powinny być wybrane w zależności od wymagań producenta oraz obciążenia. Najczęściej stosowane są przewody z serii YDY lub YDYp, o przekroju 4 mm2 lub większym.
Wszystkie kable i przewody powinny być wybierane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania oraz poprawne działanie instalacji.

Kable i przewody elektryczne są powszechnie stosowane w instalacjach elektrycznych w domach, biurach, zakładach przemysłowych i innych miejscach. Służą do przesyłania prądu elektrycznego z jednego miejsca do drugiego. Kable składają się z jednego lub kilku drutów miedzianych lub aluminiowych, otoczonych izolacją. Izolacja chroni przed porażeniem prądem i umożliwia bezpieczne użytkowanie instalacji elektrycznej.
Powiększ mapę